Co skrywa w sobie JAJO?

Wielkanoc to czas, w którym najbardziej pożądanym przez nas produktem spożywczym jest jajko. Mało kto z nas wie, że jest ono skarbnicą składników odżywczych, mineralnych oraz witamin, które są bardzo istotne dla organizmu człowieka niezależnie od wieku i stanu fizjologicznego. Większość z nas “boi” się jeść jajka ze względu na zawarty w nich cholesterol. Jednak czy naprawdę jest się czego bać? I co ma niby oznaczać ten nadmiar?

TOP SECRET.jpg

Wartość odżywcza jaja wynika z jego składu chemicznego. Znajdują się w nim wszystkie składniki potrzebne do rozwoju zarodka i doskonale wykorzystywane przez organizm człowieka. Stopień przyswajalności składników pokarmowych z tego produktu wynosi: 98 % węglowodanów, 95 % tłuszczu, 94 % białek, 76 % związków mineralnych. Dla porównania – przyswajalność białka zawartego w mleku wynosi 85%, w mięsie 78%, a w ziemniakach 77%.

Białko jaja jest koloidalnym roztworem substancji białkowych w wodnym roztworze soli mineralnych i węglowodanów. Charakteryzuje się łatwą strawnością zarówno dla dzieci, jak i dla osób starszych. Jest szczególnie polecane kobietom w ciąży, ponieważ służy optymalnemu wzrostowi i rozwojowi dziecka w życiu płodowym, jak również obniża ryzyko niskiej masy urodzeniowej.

Żółtko jaja jest koloidalnym roztworem substancji białkowych i węglowodanów w wodnym roztworze soli mineralnych, w którym znajduje się tłuszcz zawieszony w postaci emulsji. Jego największą część stanowią tłuszcze (lipoproteiny), które wykazują wysoką wartość biologiczną dzięki dobremu stosunkowi nienasyconych kwasów tłuszczowych do nasyconych (2:1) oraz dużej zawartości fosfolipidów.

Średniej wielkości jajko kurze zawiera około 200 – 215 mg cholesterolu zawartego w żółtku. Należy tutaj podkreślić, że cholesterol jest niezbędny do normalnego funkcjonowania organizmu i pełni wiele ważnych funkcji, m.in. jest prekursorem hormonów płciowych, witaminy D i kwasów żółciowych oraz wchodzi w skład ścian komórkowych i osocza krwi. Istnieje nawet pogląd, że surowe żółtka mogą leczyć miażdżycę, a nawet jej zapobiegać. Tłumaczy się to obecnością nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 3 i 6) , które korzystnie oddziałują na naczynia krwionośne oraz lecytyny, która jest regulatorem pracy mózgu i układu nerwowego.

Ciekawostka: zmieniając sposób żywienia kur oraz stosując metody hodowlane lub biologiczne można zmniejszyć zawartość cholesterolu w jajku o około 25 – 30 %. Wpłynie to jednak na drastyczne zmniejszenie zdolności wylęgowej jaj. Wniosek? Cholesterol pełni istotną biologiczną rolę w tworzeniu nowego życia.

Jajko jest źródłem prawie wszystkich witamin, oprócz witaminy C. W żółtku przeważają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach –  przede wszystkim witamina A oraz D, E i K, natomiast w białku witaminy rozpuszczalne w wodzie – B1, B2, B9 i B12.

W jaju znajdują się także cenne składniki mineralne, m.in. fosfor, selen, żelazo i cynk, które są stosunkowo łatwo przyswajalne z naturalnych połączeń organicznych oraz składniki bioaktywne, m.in. lizozym, awidyna, lecytyna, luteina, które pełnią funkcje antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze – stanowią naturalną barierę ochronną jajka.

Skoro jajo jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych, to dlaczego obawiamy się, że jego konsumpcja może negatywnie wpływać na nasze zdrowie? Otóż, na początku lat 70. XX wieku American Heart Association (AHA, Stowarzyszenie Kardiologów USA, misja – dbanie o zdrowy styl życia społeczeństwa ograniczający choroby układu sercowo-naczyniowego) oświadczyła, że należy spożywać do 3 jaj tygodniowo, gdyż cholesterol w nich zawarty wpływa na podwyższenie cholesterolu w osoczu krwi. Przez lata ten trend został utrwalony i dziś mało kto wie, że AHA zmieniło swoje podejście do tego tematu – nie wspomina nic o ograniczaniu jaj w diecie i nie traktuje ich jako czynnika wzrostu chorób serca i układu naczyniowego. Ponadto wyniki badań przeprowadzonych w ostatnich latach wykazały, że podejście do tego tematu należy zmienić – “egg every day is OK” („ jajo każdego dnia jest OK”).

 

LOGO

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
~Eryk.gda
~Eryk.gda
8 lat temu

Czyli nie ma się czego bać w sumie. Fajny wpis

~Jajkofobik
~Jajkofobik
8 lat temu

Ja tez sie boje 😀

trackback

[…] witamin, składników mineralnych, substancji bioaktywnych oraz odżywczych. Ich spożywanie działa korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Doskonale sprawdzają się w kuchni dodając wypiekom odpowiedniej […]

Iga
Iga
6 lat temu

Jajka są bardzo zdrowe. Polacy chyba coraz bardziej zdają sobie z tego sprawę.
Ciekawy wpis.
Pozdrawiam

trackback
4 lat temu

[…] witamin, składników mineralnych, substancji bioaktywnych oraz odżywczych. Ich spożywanie działa korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Doskonale sprawdzają się w kuchni dodając wypiekom odpowiedniej […]